Pavel M.

pana Stranku a jeho produkty jsem potkal poprvé před rokem. Postupně jsem si některé pořídil. Šlo o DC filtry, napájecí kabely. Za relativně málo peněz slušný posun vpřed a ve zvukovém přednesu se objevovala zábavnost, melodičnost, basy a i jiné hudební prvky.

Před půl rokem jsem si objednal zesilovač od CA, model 851W, ovšem dopadlo to tak, že moje zkušenost s ním byla spíše zklamáním. Možná jim nevyšel kus, možná mám jiné hudební očekávání. Zvuk zesilovače mi nesedl. U poslechu muziky the Cranberries, the Corrs, George Michael byl poslech něco jako nucené práce. Žádná zábava. A200 je oproti tomuto modelu cenově výše jen o 10 000 až 20 000 (cena 851W při uvedení na trh a při výprodeji). Takže z tohoto pohledu jde relativně o velmi podobné zesilovače, hlavně podle ceny, výkonu.

Před pořízením A200 jsem za panem Strankou osobně dojel a poslechl si ji v jeho studiu spolu s Hypa 17 a top Modelem A400. Pro mě byla A200 favorit už několik měsíců, a slyšet co člověk kupuje je u této cenové relace důležité.

V Litoměřicích na protažení ušních bubínků pan Stranka nasadil A200. A po dvouch skladbách se dostala ke slovu i Hypa 17. Byť je HYPA 17 na poměr výkon více než zajímavá, A200 je o hodně dále. Cenový rozdíl je menší než rozdíl v kvalitě zvuku a je dobře že tomu tak je.

A400 je také o nějaký kousek dále než A200, a kupodivu tento rozdíl mezi A200 a A400 mohou zmenšit / zvětšit propojovací kabely, což nám potvrdili později provedené poslechové testy, kterými jsme vyplnily většinu zbývajícího času mé návštěvy. Co se týče poslechu, k ujištění správnosti volby, že A200 bue pro mě to pravé, stačilo pár skladeb od Diana Kral v SACD kvalitě a nebylo co řešit.

Na žádost pana Stranky jsem dovezl své kabelové poklady Nordost (signálový RCA BlueHeaven, a Repro kabel ) které jsou několikrát cenově výše, než SPaudio. Vnímal jsem, že s kvalitním signálovým kabelem se rozdíly mezi A200 a A400 výrazně zmenšily. A A200 obstál jako zvukově velmi vydařený zesilovač i před A400. Nutno také uznat, že s repro kabely to dopadlo opačně. 3x dražší alternativa z USA, sice hudebně měla něco málo navrch, ale ve zpěvu byl rozdíl výraznější ve prospěch chystané novinky repro kabelu Pavla Stranky.

Ale ted už ke zvuku A200. A200 je těžká, vysoká, cenově určitě zajímavá. A i podle fotek, a co jsem mohl vidět z cca půl-ročního vyzvídání přes emaily skvěle zpracovaná.
Její zvuk je.. na první dobu silný... jako první se objevily basy, je jich hodně, opravdu hodně. Po pár úderech vnímá posluchač, že je to tím, že zesilovač má spoustu štávy. A nejde o nějaké slisované dunění. Basy jsou prokreslené, s detaily. A200 je servíruje s přehledem a najednou jsou i tam, kde předchozí zesilovače tvrdil: tady nic víc není. Cítíte jak se membrány na basových reproduktorech musí více snažit a jak vás hudba kontaktuje, zapojuje a stáváte se součástí hudebního prostoru. A ještě je na tom basovém podání A200 něco jinak. Dříve si předchozí zesilovač musel nějak vybrat jestli se bude věnovat basům, nebo zvukům za nimi. Nejčastěji to nějak ošulil oboje. A200 zahraje vše co v nahrávce je, před basem, s basem, za basem a ještě s přehledem. Stíhá skvěle vykreslovat a prokreslovat zvuk a tak v písních jsou nové tony, zvuky a melodie. Zvuk je příjemný, výrazný, otevřený až malebný. I při hlasitém poslechu je zřejmé, že zesilovač na to má (na rozdíl od akustiky v místnosti, která začne zvuk trhat, třístit atd). Užitečné je také zapínání vypínání přes triger. A200 je u mě zapínána/ vypínána předzesilovačem.

U sledování filmů má zvuk dynamiku, rozměr, zábavnost. Baví mě sledovat filmy s novým zvukovým polem. Pravda zvuk u filmů, umí kdejakej zesilovač na to A200 nepotřebujete, ale A200 umí tohle skvěle.

To co A200 zvládá opravdu na výtečnou je hudba kde je zvuk přímo fantastický.

Namátkou:
Vivaldi - hladivý zvuk, zde je člověk opravdu hýčkán zvukem
Diana Kral - úžasně reprodukovaný hlas, Prokreslený, mnoho vrstvý, velmi přirozený a příjemný hlas. Jako by stála vedle vás a ještě ve velmi dobré kondici. Prostě nádhera
Taylor Swift - Shake it Off - živý, prokreslený, rytmický zvuk, plný prokreslených basů - jak jinak. J

Depešáci. Personal Jesus, skvělá v separace levého - pravého kanál. Přesto že se oba kanály liší, bedny toto dokáží propojit v jeden zajímavý a přirozený zvukový prostor. Znáte-li depešáky (rok 87 až 93), víte, že spoustu jejich detailů, zvukových efektů, se na laciných sestavách ani neprojeví.
Mě se při poslechu (přehrávač OPPO + převodník D1 (SPaudio) + receiver Yamaha RX-A850 (jako předzesilovač) + A200) odhalili tak úžasné a zřetelné zvukové efekty, že se jsem byl v údivu, proč předtím nebyly patrné. Možná je to rychlostí A200 či její schopností zvládat velké skoky v hodnotě signálu. Vidět krásná čísla na papíru (zkreslení, rychlost přeběhu, výkony toroidu, přeslechy, odstup signál šum) a vnímat je naživo v hudbě, zažít je, je velký rozdíl.

Závěr: Přijemný, živý, prokreslený zvuk, plný prostoru, detailů, se silou kterou prostě vnímáte. V nahrávkách si užijete kouzlo basů, jejich nástup, úder i dozvuky, včetně rozvibrování svého těla mebrány basových repráků. Poslech je velmi zábavný. A u hudby jde o toto především.
A200 je skvělá a ano A400 je ještě o trochu dále. S volbou A200, s ohledem na rozpočet, prostor atd.., jsem po třech týdnech poslechu velmi spokojen. Těší mě. A těší mě, že bude těšit i ty co jednou budou stát před sestavou se zapojenou A200.