Martin V.

Dneska jsem chtěl detailněji, ale přesto v rychlosti, otestovat CustomWorks DAC 1 USB versus SPaudio D1 (USB vstup). Přístoje mají stejné výstupní napětí (ověřeno), takže lze porovnávat snadno. Ve foobaru jsem si nastavil pro oba dacy dvě tlačítka na klávesnici a pak už se jenom přepne vstup na předzesilovači.

Sestava VMA-I EVO, SPaudio A400, P1, D1 a firemní kabeláž dodávaná spolu s přístroji.
Poslechová hlasitost nastavená voltmetrem na 40Vef na svorkách beden, zesilovač má ještě nějakých pár voltů rezervu ale to není podstatné. Při 0dB FS úrovni signálu (špičky) byl tedy akustický tlak 108dB. Zavřená okna a dveře.

I pro dynamickou hudbu (tišeji nahranou) je to vysoká hlasitost, ale nic mě netlačí, zvuk drží dobře pohromadě a není nijak agresivní a hlavně krásně vyběhnou detaily z beden ven do prostoru.

Mějte na paměti, že DAC 1 USB je spičkový přístroj, který jsem bral jako etalon a referenci … do teď.

Rozdíl je slyšet na všem, zejména trefí do uší výšky a hlouba prostoru. Výšek není ani více ani méně, ale jsou jiné, jsou rychlejší jakoby tam bylo méně šumu, daleko větší rozlišení. Tam kde bylo dříve výšek moc, je jich nyní méně. Tam kde s DAC1USB bylo výšek málo, tam je s D1 detailů více. Neměl bych mluvit o výškách, ale skutečně o detailech.
Brutální rozdíl je to na kytarách, různém praskání, křupání. Na pianu jsem to až tak nepozoroval.

Rozdíl na mě působí i na středních kmitočtech, které působí na DAC1USB plastově, skutečně lepší přirovnání mě nenapadá. Jako kdyby hráli na víčka od jogurtů a plastové kýble. SPaudio D1 je úplně někde jinde s přirozeností zvuku, prostě tam je a prostě to hraje.

Nejdřív jsem si myslel, že rozdíl bude jenom v highress nahrávkách a to ještě v takových, které jsou opravdu highress, ale ne – je to slyšet na všem. Na kvalitních SACD a CD je rozdíl větší. Špatná CD i špatná SACD to rozišeuje méně, ale i tam rozdíl je a pro dlouhodobý poslech za to stojí.

Jak jsem psal, objevuju celou sbírku hudby znova a lépe. Z hodinového testování se staly 4 hodiny ani nevím jak.